Výročí NZDM a SAS. I po 15 letech to má smysl. Podáváme pomocnou ruku těm nejzranitelnějším.

Výročí NZDM a SAS. I po 15 letech to má smysl. Podáváme pomocnou ruku těm nejzranitelnějším.

Charita České Budějovice dlouhodobě pomáhá dětem a mladistvým, kteří se ocitli v obtížné životní situaci, a rodinám s dětmi aktivovat jejich rodinný život. Letos v květnu oslaví významné výročí nízkoprahové zařízení pro děti a mládež NZDM V.I.P. a sociálně aktivizační služba pro rodiny s dětmi SASANKA. S Jitkou Borovkovou, vedoucí těchto služeb, jsme si popovídali o jejich vzniku, fungování a budoucích plánech. 

Služba pro děti a mládež se jmenuje NZDM V.I.P. Co se vlastně skrývá pod tímto názvem?

NZDM je zkratka pro Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež. Jiná zkratka, kterou často používáme je nízkoprah. To je sociální služba určená dětem a dospívajícím z vyloučených lokalit, ze sociálně slabých nebo nefungujících rodin, která pro ně nabízí bezpečný prostor. Nízkoprahové je proto, že uživatelé nemají žádné nebo minimální překážky, aby do služby vstoupili. Název V.I.P. vznikl úplně náhodou. Původně to byl pracovní název, který se pracovníkům natolik zalíbil, že jsme ho zachovali. Vystihuje to, že každý uživatel je pro nás důležitý (very important person).
Se sociálními pracovníky se snažíme klientům pomoci v obtížných životních situacích, v řešení problémů a společně najít nejlepší cestu. Také nabízíme smysluplné trávení volného času, zajištujeme preventivní programy, pomáháme s doučováním. 

Jaký je rozdíl mezi NZDM a službou SASANKA?

Základní rozdíl je v cílové skupině. NZDM je sociální služba pro děti a mládež od 6 do 26 let, kdežto SAS pracuje s celou širší rodinou, která se dostala do krizové životní situace. Nicméně obě služby jsou propojené společnou vedoucí, protože praxe ukázala, že je potřeba pracovat komplexně, aby se životní situace klientů zlepšila či změnila.

NZDM a SASANKA slaví jiné výročí. Jakým způsobem každá z nich vznikla?

NZDM vzniklo v roce 2008 z iniciativy města na základě analýzy potřebnosti služby tohoto zaměření v této lokalitě, v které jsme dodnes. Práce je především zaměřena na děti a mládež. V průběhu vznikla potřeba pracovat i s rodinami dětí. Proto pracovnice dopoledne pracovaly s rodinami a odpoledne s dětmi. V roce 2013 došlo k rozdělení pracovního týmu a vznikla sociálně aktivizační služba pro rodiny s dětmi SASANKA. Služba se zaměřila hlavně na práci u klientů v jejich přirozeném prostředí na území ČB. Na podzim 2019 došlo k opětnému propojení týmů NZDM a SAS společnou vedoucí. Od té doby obě služby pracují komplexně s celou rodinou a práce má své úspěchy. SAS může pro děti klientů doporučovat volnočasové aktivity a školní přípravu, a naopak pracovnice NZDM můžou se svolením klienta pracovat s celou rodinou je-li to potřeba.

15 let je dlouhá doba. Co se za tu dobu událo a kolik klientů službu využilo?

Událo se toho mnoho. Za těch 15 let působení NZDM prošlo přes 1000 klientů (k 12.4.2023 1007), ročně to bývá cca 180 dětí, denně okolo 25. V pracovním týmu se vystřídalo 14 pracovníků a služba měla 6 vedoucích. Mezi klienty jsou děti, které službu využívaly nepravidelně. Ale máme tu i takové, které byly našimi každodenními klienty několik let. V týmu máme i dvě pracovnice, které jsou tu od začátku založení. Služba se vyvíjí s našimi klienty, stejně tak i dobou. SASANKA je o pět let mladší. Služba už pracovala s 364 rodinami, ročně pomáháme zhruba 90 rodinám. Pracovní tým se obměňoval častěji – 25 pracovníků, vedoucích bylo 5.  Vývoj služby je v základě pořád stejný. SASANKA má terénní formu, kdy obcházíme rodiny v jejich přirozeném prostředí a zjišťujeme jejich potřeby a potíže.

Osudy uživatelů a klientů se jistě různí. Vzpomínáte si na nějaký hezký příběh, který se u vás ve službě odehrál?

V nízkoprahu jsme se setkávali často s dětmi, které byly hudebně talentované. Proto jsme na jejich přání do NZDM pořídili hudební nástroje. Pak jsme také sehnali místo jako zkušebnu, kam kluci s pracovnicí chodili trénovat. V létě 2010 jsme pořádali soutěž Nízkoprahy hledají talent, kam se sjeli všechny nízkoprahy z Jihočeského kraje. Kluci, kteří chodili do zkušebny a založili si svou skupinu, celou soutěž vyhráli. O rok později už jako oficiální kapela vystupovali na Majálesu v Č. Budějovicích.
Tady ovšem jejich příběh nekončí. Kluci dokončili školu a začali chodit do práce. Postupně si za vydělané peníze koupili veškerou hudební aparaturu. Přes týden chodili do práce a o víkendech začali objíždět romské zábavy. Kluci si sami dokázali udělat reklamu, domluvit termíny vystoupení, skládat si texty, rozdělit si peníze. Dnes už jejich kapela neexistuje, ale kdo by si tenkrát řekl, že se jim splní jejich klukovský sen.

Chystáte nějaké oslavy?

Společně s vedením charity, zástupci kraje a města, našimi podporovateli, donátory a kolegy ze spolupracujících organizací a poté i s klienty oslavíme výročí narozeninovou akcí 15. května od 14 do 18 hodin na adrese Skuherského 70. Zavzpomínáme na začátky a průběh služeb, poslechneme si kytarový doprovod, poděkujeme za podporu a popřejeme si ať se nám práce daří dál.
Také v rámci oslav výročí služby NZDM a SASANKA budeme připravovat doprovodný program na Výstavišti v sobotu 13. května. Kdyby se někdo z čtenářů chystal na květnovou výstavu Hobby, zveme zastavit se u nás stanovišti. Pro širokou veřejnost připravujeme tvořivé dílničky a sportovní hry. Kromě toho se tam můžete dozvědět více o zmíněných dvou službách.  

Co se u Vás aktuálně řeší?

Na začátku letošního roku se NZDM rozrostlo o pracoviště ve Zlivi. Aktuální je pro nás zaměření se na vzájemnou spolupráci a zkoordinování pracovních postupů. Rádi bychom si navzájem vyměnili své předchozí zkušenosti a propojili společné akce. Zcela podstatné pro kvalitní fungování obou pracovišť je dostatečné financování, které je třeba zajistit.
Na středisku v Českých Budějovicích bychom v letošním roce také rádi uskutečnili malou rekonstrukci klubu. Opravili zdi, vyměnili vybavení a prostor zmodernizovali. Naposledy se malé úpravy prováděly v roce 2018, ale většina vybavení a výmalba je ještě původní z roku otevření.
V rámci SAS bychom se rádi více zaměřili na vyhledávání nových rodin v rámci ORP České Budějovice a díky NZDM ve Zlivi i tam. Službu bychom také rádi zaregistrovali i ambulantní formou, jelikož máme klienty, kteří raději vyhledají naši službu v kanceláři.

Je něco, co byste chtěla sdělit čtenářům?

Pokud se chcete dozvědět o našich službách více, navštivte naše webové stránky služby SASANKA a NZDM V.I.P. nebo FB.